S.Marczynski W.Piotrowski Clematis - ŹRÓDŁO DOBRYCH PNĄCZY

http://www.clematis.com.pl

ph wystawa2004 nowe odmiany
ph wystawa2004 nowe odmiany danuta
Prezydentowa Danuta Wałęsa dokonała pierwszej publicznej prezentacji odmiany 'Lech Wałęsa' (fot. Archiwum Clematis)
ph wystawa2004 nowe odmiany walesa kwiaty
Clematis 'Lech Wałęsa' (fot. Archiwum Clematis)
ph wystawa2004 nowe odmiany certyfikat
Certyfikat potwierdzający rejestrację odmiany Clematis 'Lech Wałęsa'
ph wystawa2004 nowe odmiany popieluszko kwiaty
Clematis 'Jerzy Popiełuszko' (fot. Archiwum Clematis)
ph wystawa2004 nowe odmiany lech2
Lech Wałęsa umieszcza etykietę przy kwiatach (fot. Archiwum Clematis)

Nowe odmiany powojników

Dnia 27. sierpnia 2004, na wystawie "Zieleń to Życie 2004" w Warszawie, zaprezentowaliśmy cztery nowe odmiany powojników hodowli Szczepana Marczyńskiego - Clematis 'Lech Wałęsa', Clematis 'Solidarność', Clematis 'Jerzy Popiełuszko' i Clematis Grupa Viticella 'Polonez'. Nazwy trzech pierwszych związane są z XXV rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" i Rokiem Księdza Jerzego Popiełuszki.

Pierwszego dnia wystawy "Zieleń to Życie 2004", w samo południe, prezydentowa Danuta Wałęsa dokonała pierwszej publicznej prezentacji odmiany 'Lech Wałęsa'. Pozostałe nowe odmiany prezentował Szczepan Marczyński. Po południu na wystawie obecny był prezydent Lech Wałęsa, który z zaciekawieniem obejrzał rośliny nazwane jego imieniem, a następnie zwiedził stoisko naszej firmy i resztę wystawy.

Poniżej publikujemy opisy nowych odmian powojników oraz zdjęcia z wystawy. Odmiany 'Solidarność' i 'Polonez' są w sprzedaży w naszej szkółce już od początku września 2004. Odmiany 'Lech Wałęsa' i 'Jerzy Popiełuszko' będą w sprzedaży od września 2005.

cat pix716 Clematis Lech Walesa K1Clematis 'Lech Wałęsa'
Kwiaty duże (do 25 cm średnicy), jasno-niebiesko-fioletowe, ciemniejsze na brzegach, a prawie białe w środku. Kwiaty mają luźną budowę. Działki okwiatu są owalne, wydłużone, nachodzące na siebie tylko u podstawy. Brzegi działek są pofalowane, a ich końce lekko przewisają nadając roślinie niespotykany wygląd. Środek kwiatów wypełniają pręciki z żółtymi pylnikami na białych nitkach. Kwitnie długo i obficie od końca czerwca do początku października. Dorasta do 2 - 2,5 m. Odmiana nadaje się do uprawy w miejscach osłoniętych od wiatru, przy ogrodzeniach, altanach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych. Szczególnie przydatna do sadzenia na ciemnym tle lub w otoczeniu roślin o żółtych liściach lub kwiatach. Dobra do uprawy w pojemnikach. Wiosną najlepiej ciąć ją słabo, 100 - 150 cm od podstawy.

cat pix717 Clematis Solidarnosc K1Clematis 'Solidarność'
Kwiaty intensywnie czerwone, aksamitne, z lekko jaśniejszym pasem przez środek działek. Czasem na działkach występują białe, nieregularne cętki. Działki są sztywne, eliptyczne i nachodzą na siebie, a ich brzegi są lekko pofalowane. Pręciki mają purpurowe pylniki na białożółtych nitkach. Kwiaty średnicy około 16 cm. Kwitnie długo i obficie od końca maja do początku września. Wzrost zwarty - dorasta do 1,5 m. Odmiana nadaje się do uprawy przy niskich ogrodzeniach, altanach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych. Szczególnie przydatna do uprawy w niedużych ogrodach oraz w pojemnikach. Wiosną najlepiej ciąć ją słabo, 80 - 100 cm od podstawy.

cat pix715 Clematis Jerzy Popieluszko K1Clematis 'Jerzy Popiełuszko'
Długo i obficie kwitnąca odmiana o zwartym wzroście. Kwiaty średnicy 13 - 15 cm, jedwabistobiałe, z jasnozielonym pasem w początku kwitnienia. Działki są sztywne, szeroko elipyczne i lekko nachodzące na siebie. Pręciki mają kawowe pylniki na białych nitkach. Kwitnie wyjątkowo długo i obficie od końca maja do początku października. Wzrost zwarty - dorasta do 1,2 - 1,5 m. Odmiana nadaje się do uprawy przy niskich ogrodzeniach, altanach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych. Może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach niewymagających silnego cięcia. Szczególnie przydatna do sadzenia na ciemnym tle oraz do uprawy w pojemnikach. Wiosną najlepiej ciąć ją słabo, 80 - 100 cm od podstawy.

cat pix718 Clematis Polonez K1Clematis Grupa Viticella 'Polonez'
Zdrowa, obficie kwitnąca odmiana, o winnoczerwonych kwiatach, z jaśniejszym pasem przez środek działek. Działki romboidalne, lekko zaostrzone, o ładnej teksturze. Pylniki żółte na białych nitkach. Kwiaty średnicy 10 cm. Dorasta do 2 - 2,5 m. Wymaga dobrego oświetlenia, ale zadowala się przeciętną glebą. Odmiana szczególnie przydatna do sadzenia przy niedużych drzewach lub krzewach, altanach i innych podporach. Może być stosowana jako roślina okrywowa. Kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego wiosną najlepiej ciąć ją silnie, 20 - 40 cm od podstawy.

ph wystawa2004 nowe odmiany lech
Szczepan Marczyński prezentuje Lechowi Wałęsie kwiaty nazwane jego imieniem (fot. Archiwum Clematis)

ph wystawa2004 stoisko
Stoisko naszej firmy na wystawie "Zieleń to Życie 2004" (fot. Archiwum Clematis)

 
oferta > światowa prapremiera nowych odmian powojników
Ostatnia modyfikacja: 2004-09-24 09:25:00.
Projekt i realizacja stron: Grzegorz Marczyński. Strony są zarządzane przez system WMS.
© 2004 Szczepan Marczyński - Wszelkie Prawa Zastrzeżone - Kopiowanie zdjęć i tekstów zabronione.